Ha érdekel a lakberendezés, akkor valószínűleg hallottál már a lebegő bútor kifejezésről. Azonban tudtad, hogy ezt a kifejezést két különböző dologra is használják?
Természetesen egyik jelentésének sincs köze a gravitációhoz. Lehet szó bármennyire különleges bútordarabról, lebegni biztosan nem fog - de akkor miért hívják így? Ebben a cikkben felfedjük a két különböző jelentést - és meglátod: könnyen lehet, hogy lebegő bútor a te otthonodban is megtalálható, akár mindkét értelmében is.
A lebegő bútor egyik jelentése: egy falra szerelt bútor fajta
A lebegő bútor kifejezést elsősorban egy bútor kategóriára használják. Ha követsz minket már egy ideje, akkor jól ismered a fogalmat. Ahhoz, hogy lebegő bútornak hívjunk egy bútordarabot, két feltételnek egyszerre szükséges teljesülnie:
falra szerelt bútornak kell lennie
rejtett fali rögzítéssel kell rendelkeznie
A rovar/bogár hasonlattal élve, minden lebegő bútor falra szerelhető - de nem minden falra szerelt bútor lebegő! Csak azokat lehet így nevezni, amelyek rejtett fali rögzítéssel rendelkeznek - amitől úgy tűnik, mintha semmi nem tartaná őket.
Néhány jellemző lebegő bútor fajta
Számos klasszikus bútordarabnak létezik lebegő változata. Például:
fali polc - lebegő polc
éjjeliszekrény - lebegő éjjeliszekrény
fésülködő asztal - lebegő fésülködő asztal
fürdőszobai mosdószekrény - lebegő mosdószekrény
… és így tovább.
Határt csak a méret és súly szab - így például egy ágy, vagy egy nagy étkező asztal nem gyakran fordul elő lebegő kivitelben. Azonban ne gondold, hogy csak kis polcocskákból létezik lebegő: egész nagy éjjeliszekrények, sminkasztalok is elérhetők lebegő kivitelben, és okos rögzítésük komoly terhelhetőséget biztosít.
A lebegő kivitel pedig nem csak a szemnek kedvez: praktikus, helytakarékos tárolást tesz lehetővé, mivel nem ezek a bútorok nem foglalják el a helyet a padlón. A helyiség légiesebb, tágasabb marad.
A trükkös rögzítés a kulcs
A bútor méretétől és súlyától függően számos rögzítési mód létezik.
Polcok esetén gyakran polctartó rudat / konzolt alkalmaznak, amire rácsúsztatható a polc. Különböző méretű és teherbírású rögzítések is elérhetők:
A nagyobb bútordarabok, például szekrények (éjjeliszekrények, TV állványok stb.) közvetlen felfúrással is rögzíthetők a falra, hátlapjukon keresztül, vagy az úgynevezett “french cleat” megoldással akaszthatók fel a falra.
A french cleat megoldás 2 darab, 45°-ban vágott lécből áll, amelyek illeszkednek egymásba. Az egyi kdarab kerül rögzítésre a falon, míg a másik a bútor része - ez a rögzítési mód kifejezetten előnyös a nagyobb, nehezebb bútorok esetén, mivel sokkal kényelmesebb a felszerelése (nem kell odatartani a nehéz bútort a falhoz a felcsavarozás idejére).
Itt olvashatsz bővebben a french cleat rögzítésről.
A lebegő bútor másik jelentése: egy bútor elrendezési elv
Az említett bútor fajta mellett egy szoba berendezésére is használják a lebegő kifejezést (lebegő vagy úszó elrendezés). Ebben az esetben arról van szó, hogy bútordarabok nem a falhoz tolva, hanem beljebb a szobában találhatóak, tehát nem érintkeznek semmi mással, vagyis “lebegnek”.
Legtöbbször kanapék, asztalok elrendezése történik így. De mi az értelme?
kisebb szobák tágasabbá tehetők ezzel az elrendezéssel - meglepő lehet, mivel az ember automatikusan a falhoz tolná a bútorokat, hogy több hely maradjon a szobában, azonban ez könnyebben vezet kis tér illetve bezártság érzéshez. Ellenben, ha a bútor körül minden irányban valamennyi üres tér jelenik meg, javul a térérzet.
nagyobb szobák esetén kiválóan alkalmas arra, hogy a kihasználatlan felületeket csökkentsük
szabálytalan alakú szobák esetén is jó megoldás, ahol egyébként lehetetlen lenne a falhoz illeszteni a bútorokat
arra is alkalmas, hogy felosszunk egy helyiséget - például egy nappalit pihenős / TV sarokra illetve egy külön home office részre. A bútorok ilyenkor térelválasztó funkciót is ellátnak.
Ha tetszett a cikk és szívesen hallanál tőlünk további ötleteket, tippeket, iratkozz fel hírlevelünkre, így minden új cikkünket automatikusan megkapod emailben is.
댓글